Çevre Mühendisleri Bu Sefer TBMM Gündeminde

Türkiye Büyük Millet Meclisine verilen bir soru önergesi ile Çevre Mühendislerinin kamuda istihdamı gündeme geldi.

Cumhuriyet Halk Partisi tarafından verilen soru önergesi çevre mühendislerinin kamuda istihdamı hakkında olduğu belirtildi. Son yıllarda üniversitelerde çevre mühendisliği bölümleri kapanmakta ve kalan bölümlerde de kontenjan açıkları kalmaktadır.   Üniversite sınavına girecek öğrenciler tarafından tercih edilmemesi öncelikli sebeplerinden biri kamuda atamasının olmamasıdır. Kamuya son üç yıl içerisinde sadece 48 adet çevre mühendisi atanmıştır. 1970’lerden bugüne  30 binden fazla  çevre mühendisi mezun olurken bunların 5 bin kadarı istihdam edildi.

Ayrıca “Çevre Görevlisi” gibi saçma bir ifade Türk Çevre Mevzuatına sokularak çevre mühendislerinin işleri diğer meslek grupları arasında peşkeş çekildi. Bu nedenle de artık çevre mühendisliği okumanız gerek kalmadı, herhangi bir mühendislik hatta bölüm okuduğunuzun takdirde bakanlığın sınavına girerek Çevre Görevlisi belgesi almaya hak kazanıyorsunuz, ve Çevre Mühendisinin yapması gereken işleri yapmak üzere resmi olarak devlet tarafından kabul görüyorsunuz.

Cumhuriyet Halk Partisi, Niğde Milletvekili Gürer tarafından sayın Kalkınma Bakanı Elvan’ın yanıtlaması üzere meclise bir soru önergesi verildi. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer tarafından verilen bu önergeniz ana teması çevre mühendislerinin kamuda istihdamına ilişkin bilgi edinme. İstanbul gibi 17 milyon nüfusa sahip bir ilde bile 62 çevre mühendisi çalışıyor.

SORU ÖNERGESİNİN DETAYLARI NELER

Cumhuriyet Halk Partisi tarafından Meclise verilen  “Anayasanın 98. ve İç Tüzüğün 96. maddesi gereği Kalkınma Bakanı Sayın Lütfi Elvan tarafından sözlü olarak yanıtlanmasını arz ederim” diye biten önergede, “1983 – 2016 yılları arasında çevre mühendisliğine giriş yapan 44.883 kişiden 25 bin 570’i mezun olmuştur. Halen Çevre ve Şehircilik Bakanlığında 947 çevre mühendisi çalışmaktadır” açıklamasını yaparak “Çevre mühendislerinin özel sektör ve kamuda istihdamına yönelik bir düzenleme düşünülmekte midir?” ifadeleri yer aldı.

HÜKUMET SESSİZ KALDI

Cumhuriyet Halk Partisi tarafından verilen soru önergesi Hükumet tarafından cevaplanmadı. Soru önergesinin cevaplanmasını on binlerce çevre mühendisi yakından takip ediyor. Ve bizde umuyoruz ki yetkililerden tatmin edici bir cevap gelir ve çevre mühendislerinin gerek özel sektörde gerekse kamuda istihdamı konusunun çözüme kavuşmasını temenni ediyoruz.

Çevre mühendislerinin kamuya yerleşme zorlukları gerekse özel sektörde iş bulma zorlukları en kısa sürede giderileceğini umuyoruz.

Çevre Mühendislerinin İstihdamı Soru Önergesi

Benzer Yazılar

Yorumlar

  1. Bu sene 3. Seneme başlayacağım. İkinci seneme kadar pek bir şeyin farkına varamadım. Bu sene çok kafam karıştı 3. Seneyi okuyacağım mecbur fakat 3. Sene sonunda okulu bırakıp 2 yıllık bir bölüm mü bitirsem diye kafam karışık. Ne yapmalıyım bilmiyorum.

  2. 4 yıllık bir mühendisliği bırakıp 2. yıllık bir okul okumak pek de mantıklı değil. Zira uzmanlaşmak istediğiniz, sevebileceğiniz bir bölüm çevre mühendisliğinde mutlaka vardır. Bu nedenle eğitiminizi tamamlamanızı şiddetle özneririm. Ayrıca açık öğretimden istediğiniz iki yıllık okula kayıt da yaptırarak devam edebilirsiniz.

SosyalMedyada Biz

1,546BeğenenlerBeğen
320TakipçilerTakip Et
203TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

Ekolojik Ayak İzin Nedir?

Ekolojik ayak izi, insan faaliyetleri sonrasında bozulan ekosistem dengesinden hesaplayan ve ekosisteme geri kazandıran miktarı belirleyen bir yöntemdir. Başka bir şekilde ifade etmek gerekirse, insanların...

Çevre Politikaları

Çevre politikaları ülkelerin sosyal ve ekonomik düzeyleri ile değişiklik gösterse de küresel çevre politikaları ve uluslararası sözleşmeler bu politikalarda etkilidir. Bu durumda...

Yerli Otomobil Fabrikasının ÇED Raporu Tamam

TOGG tarafından Bursa'nın Gemlik ilçesinde üretilecek olan Türkiye'nin Otomobili'nin fabrika projesinin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu olumlu şekilde...

Tarımda Dron Teknolojisi

Günümüzde hemen hemen tüm sektörlerde dron kullanımı hızla artıyor, ancak tarım endüstrisinde dron kullanımı da çok yeni bir sektör. Bazı uluslararası...

Covid-19 Salgını Tonlarca Tıbbi Atığa Neden Olmakta.

Bu süreçte sağlık çalışanları da kişisel koruyucu ekipmanlara her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyarlar. Ülkemizde Covid-19 hasta sayısının artması ile bu hastalar...