Geri Dönüşüm Nedir ve Nasıl Yapılır?

106
geri dönüşüm
geri dönüşüm

Geri dönüşüm, artık ihtiyacımız olmayan maddelerin,  çeşitli işlemlerden geçerek yeniden değerlendirilmesi amacı ile üretim sürecine tekrardan dahil edilmesidir. Geri dönüşüme olan ihtiyaç, artan dünya nüfusu ve tüketim alışkanlıklarına bağlı olarak artan ham madde ihtiyacı nedeni ile ortaya çıkan kaynak sıkıntılarıdır.

Geri Dönüşümün Amacı

Geri dönüşümün amacı; kaynakların tükenmesini önlemek ve düzeünli yada düzensiz depolama sahalarına giden evsel atık miktarını azaltmaktır. Cam, kağıt, alüminyum, plastik, pil, motor yağı ve bitkisel atık yağ  gibi maddeler geri dönüştürülerek gerek aynı amaç gerekse başka amaçlar için yeniden kullanılabilir hale gelir bu da bizim ülkemiz gibi enerji ve petrol bakımından ithalatçı durumunda olan ülkelerin ekonomisi için önemlidir. Geri dönüşüm aynı zamanda yerel yönetimlerin en büyük giderlerin biri olan katı atıkların depolanması ve taşınması yükünü azaltır.

Benzer: Geri Dönüşümün Ekonomiye ve Çevreye Katkıları Nelerdir?

Geri Dönüşüm Nasıl Yapılır?

Geri dönüşüm işlemi dört aşamada gerçekleşir.

1- Kaynakta ayrı toplanması

Değerlendirilebilir atıklar, oluştukları yerde çöplerden ve diğer atıklardan ayrı olarak biriktirilir.

2- Sınıflama

Kaynağında ayrı toplanan atıklar, cam, metal, plastik ve kağıt/karton bazında sınıflandırılır.

3- Atığın Yeniden İşlenmesi

Atıklar, geri dönüşüm tesislerinde geri dönüştürülerek fiziksel ve kimyasal değişimler geçirerek yeni bir ham madde olarak ekonomiye geri döner.

4- Yeni ürünü ekonomiye kazandırma

Geri dönüştürülen ham madde, yeni bir malzeme olarak kullanıma sunulur.

Geri Dönüşümün Faydaları

Doğal kaynakların korunmasını ve enerji tasarrufunu sağlar. Atık miktarını azaltarak düzenli depolama sahalarında yer tasarrufu sağlar ve depolama işlemlerini kolaylaştırır. Hava,ü su, yeraltı sularının , toprakların ve çevrenin kirlenmesini önler. Ekonomik değeri olan atıkların düzenli depolama alanlarına gitmesini önler. Ekonomiye ve doğaya katkıda bulunur.

geri dönüşüm
geri dönüşüm

Geri Dönüşebilen Maddeler

 • Cam
 • Kağıt
 • Alüminyum
 • Plastik
 • Piller (Ülkemizde geri dönüştürülememektedir.)
 • Motor yağı
 • Akümülatörler
 • Hafriyat Atıkları
 • Organik atıklar
 • Elektrikli ve Elektronik Atıklar
 • Tekstil
 • Ahşap
 • Metal
 • Bitkisel Atık Yağlar

Geri Dönüşüm Yöntemleri

Geri dönüşüm yöntemleri, her tık madde için farklılık gösterir. Aşağıda temel birkaç madde için kısaca yöntemler verilmiştir.

Alüminyum: Atık alüminyum küçük parçalara ayrılır. Sonrasında bu parçalar büyük ocaklarda eritilir ve dökme alüminyum üretilir. Böylece alüminyum geri dönüştürülmüş olur. Bu işlem sırasında sıfırdan üretime oranla yüksek miktarda enerji tasarrufu sağlanır.

Hafriyat Atıkları: Beton parçalar, yıkım alanlarından toplanır ve kırma makinelerinin olduğu yere getirilir. Kırıldıktan sonra parçalar, çakıl taşı olarak veya içerisinde katkı maddesi yoksa kuru harç olarak kullanılabilir.

Kağıt/Karton: Öncelikle atık kağıtlar su içinde liflerine ayrılır. Akabinde mürekkebinden ayrılması için sodyum hidroksit veya sodyum karbonat ile işleme tabi tutulur. Geri kazanılan kağıt lifleri, geri dönüştürülmüş kağıt üretiminde kullanılır ancak kağıt sürekli olarak geri kazandırılamaz. Her geri kazanımda liflerin boyu kısalır ve yapışmaları için yeni maddeler eklenmeden yeni kağıt üretimi imkansızdır bu nedenle yeni kağıt üretiminin sadece bir kısmı geri dönüştürülmüş kağıtlar ile yapılabilir.

1 Yorum

 1. geri dönüşüm ciddiye alınması gereken bir konu, doğal kaynaklarımız korumak depolama sahalarına giden atık miktarını azaltmak için geri dönüşümü destekliyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here