İtalyan Corona Virüs Salgınından Türkiye’nin Alması Gereken Dersler

İtalya bugün itibari ile 27,980 corona virüs vakası rapor etmiştir (Güncel verilere bu linkten ulaşabilirsiniz).

İtalya’da baş gösteren corona salgını her geçen gün hızlı bir şekilde ve daha kötüye gitmektedir. İtalya’da bazı doktorlar “felaket tıbbı” uygulamasın yapmak zorunda kalmaktadırlar. Bu noktada sağlık sektörü sınırlı kaynaklarından ağır durumda olan hastalardan kimin yararlanıp kimlerin yararlanamayacağını belirleme noktasına gelinmişlerdir.

Satır Arası: Ülkemiz henüz bu noktada değildir, fakat bir hafta önce İtalya’da bu durumda değildi. Corona virüsünün İtalya’daki hızlı yayılımı özellikle hükümetin aldığı önleyici tedbirlerin halk tarafından ciddiye alınmaması siyasi ve sağlık liderlerinin zor ve etik problemler üzerine kafa yorması gerekliliğinin altını çizmektedir.

Durum Nedir;

İtalya’daki bu hızlı yayılım İtalyan yetkililerin ülkeyi karantinaya alarak, eczane ve marketler haricindeki tüm işyerlerini kapatma kararı almalarına neden oldu. İtalyan sağlık sisteminde çalışan pek çok uzman stresli ve yoğun iş yükü ile çalışmalarına devam etmektedirler.

Bizi Ne Bekliyor:

İtalya’da corona virüs vakalarının neden bu dramatik bir şekilde artığı konusunda birkaç teori olsa da bu soruya net cevap verebilmek mümkün görünmemektedir. Bu arada uzmanlar ülkemiz için en büyük önlemin virüsün yayılmasının engellenmesi ve esas olarak enfekte olmuş insanlar ile temasın sınırlandırılmasının gerçekten çok önemli olduğunu belirtmektedirler.

  • Michigan Üniversitesi’nde bulaşıcı hastalıklar doktoru ve epidemiyolog olan Arnold MONTO; İtalya gibi kaotik bir durumda sorunlara anlık olarak çözüm üretmekten başka bir işle uğraşmak pekte mümkün olmadığını ve bu noktada yapılabilecek  en iyi hareketin sosyal mesafeyi korumak olduğunu söyledi.

Evet ama;

  • Ülkemizde yoğun bakım üniteleri ve solunum cihazlarının tamamı kullanımda olduğu takdirde, tedavilerin ne şekilde rasyonelleştirileceğine dair bir planının olup olmadığı çok açık değildir.  Devlet liderlerinin ve hastane yetkililerinin bu tarz kararları olay anında sağlıklı bir şekilde almaları için söz konusu politikaların şimdiden belirlenmesi ve netleştirilerek yayımlanması gerekmektedir.
  • Johns Hopkins firmasının biyoetikçisi Alan Regenberg, “Krizin ortasında bu kararları alamazsınız,” “Bu kesinlikle doğru zaman değil.” dedi.

Sonuç Olarak:

Okulları tatil etmek, kültürel etkinlikleri durdurmak, spor müsabakalarını askıya almak ve insanları evde beklemelerini istemek kısa vadede insanların hayatları çok etkileyecek özellikle yoğun bakımlarda ağır hastalar arasında kimin sınırlı kaynaklardan yararlanıp yararlanmayacağı belirlemek etik bir kabus halini alacaktır. Fakat bu kararlar muhtemelen Ülkemizin kendi salgınının İtalya’daki gibi bir trajediye dönmesini engellemek için vermek zorunda olduğu en iyi karar olabilir.

Benzer Yazılar

Yorumlar

SosyalMedyada Biz

1,547BeğenenlerBeğen
320TakipçilerTakip Et
204TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

Ekolojik Ayak İzin Nedir?

Ekolojik ayak izi, insan faaliyetleri sonrasında bozulan ekosistem dengesinden hesaplayan ve ekosisteme geri kazandıran miktarı belirleyen bir yöntemdir. Başka bir şekilde ifade etmek gerekirse, insanların...

Çevre Politikaları

Çevre politikaları ülkelerin sosyal ve ekonomik düzeyleri ile değişiklik gösterse de küresel çevre politikaları ve uluslararası sözleşmeler bu politikalarda etkilidir. Bu durumda...

Yerli Otomobil Fabrikasının ÇED Raporu Tamam

TOGG tarafından Bursa'nın Gemlik ilçesinde üretilecek olan Türkiye'nin Otomobili'nin fabrika projesinin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu olumlu şekilde...

Tarımda Dron Teknolojisi

Günümüzde hemen hemen tüm sektörlerde dron kullanımı hızla artıyor, ancak tarım endüstrisinde dron kullanımı da çok yeni bir sektör. Bazı uluslararası...

Covid-19 Salgını Tonlarca Tıbbi Atığa Neden Olmakta.

Bu süreçte sağlık çalışanları da kişisel koruyucu ekipmanlara her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyarlar. Ülkemizde Covid-19 hasta sayısının artması ile bu hastalar...