Anasayfa Blog Genel Karbon Ayak İzinizi Azaltmanın 5 Temel Yolu

Karbon Ayak İzinizi Azaltmanın 5 Temel Yolu

İklim değişikliği gerçekleşmekte fakat durdurulmayacak demek değil. Bizlerin alabileceği birçok aksiyon ile iklim değişikliğini durdurarak dünyayı kurtarabiliriz. Bu yazımızda sizlerle karbon ayak izinizi azaltmanın en kolay 5 yolunu değerlendireceğiz.

 1. Öncelikle 5 önemli kuralı bilmemiz gerekmektedir
  1. Önle; Bu ilke ile tek kullanımlık kağıt ve plastik ürünleri kullanmaktan kaçınmalıyız.
  2. Azalt; Satın aldıklarınızı ve tükettiklerini azaltın, gerçekten ihtiyacınız olan şeyleri alın.
  3. Yeniden Kullan; Eşyalarınız her zaman iyi kullanarak kullanım surelerini uzatabilirsiniz. Ya da kırılan bozulan eşyalarınızın onarımını sağlayarak kullanmaya devam edebilirsiniz.
  4. Kompostlaştır; Ev ve işyerlerimizde oluşan organik atıkların belediye organik atık toplama sistemine vererek ya da kendi bahçemizde kompostolaştırabiliriz.
  5. Geri Dönüştür; Kâğıt, plastik ve metal atıklarınızı belediyenizin geri dönüşüm sistemine ücretsiz olarak verebilirsiniz.

2.Daha Çok Bisiklet Daha AzOtomobil:

Geleneksel fosil yakıtlı araçlar aşırı miktarda hava kirliliği oluşturtan egzoz gazlarına neden olmaktadır. Amerika’da hava kirliliğinin dörtte biri taşıtlardan kaynaklanmaktadır. Araç egzozlarından kaynaklanan emisyonların insan sağlığı açısından çok tehlikeli olduğu bilinmektedir. Araç emisyonları insanların soluma alanı içerisine emisyonlarını bıraktığı için çok daha tehlikelidir.

Bizler bu konuda daha az otomobil kullanarak daha fazla bisiklet kullanarak egzoz emisyonunun oluşmasını engelleyebiliriz. Bisiklete binmek sizi kendi kas gücünüzü kullanmaya zorlar. Antrenman yaparken çevre içinde büyük bir adım atmış ve fark yaratmış olacaksınız. Ayrıca bir bisiklet üretmek için gerekli olan enerji araç üretmek için gerekli olandan çok daha azdır. Herhangi bir nedenle işinize bisiklet ile gidemiyorsanız toplu taşıma araçlarını kullanmaya özen gösterin. Trafiğe çıkan araç sayısının azalması ile oluşan emisyon miktarı da azalacağından emisyon azatlımı için büyük katkı sağlamış oluruz. Hava yolu seyahatleriniz ise emisyon salınımlarına dikkat ederek uçuşlarınızı planlamanız çok daha iyi olacaktır. Su tüketimi ve akarsuların korunması

3.Su Tüketim Miktarımızı Azaltmak Çok Önemlidir

Dünyadaki su miktarı bellidir ve bu miktarı artırma imkanımız yoktur. Özellikle içilebilir su aranı ise çok daha azdır. Dünyamızdaki suların %95’inin insan tüketimi açısında çok tuzlu olduğu için kullanım imkanı olmadığınız biliyor muydunuz? Kalan suyun üçte ikisi ise kutuplardaki buzullarda ve sürekli karlı olan kısımlarda durağan olarak yer almaktadır. Buzullardaki donmuş kütlelerin erimesi hiçbir işe yaramaz eriyen sular okyanuslara karışacağı ve tuzlanacağı içi bizlerin işine yarmayacaktır. Bu yüzden elimizdeki tatlı su kaynakları ciddi manaca çok önemlidir.

Sizler için su tüketimi azaltacak ip uçlarını aşağıda derledik;

 1. Dişlerimizi fırçalarken musluğun kapalı olduğundan emin olmalıyız, sadece ağzımızı çalkalamamız gerektiğinde musluğu açarak kullanmalıyız,
  1. Duş sürelerimizi kısaltarak örnek olarak 5 -10 dakikalık sevdiğimiz bir şarkı eşliğinde duş arak şarkı bittiğinde duşumuzu bitirerek tasarruf sağlayabiliriz.
  2. Atıkları klozetlere atmayın ve gereksiz sifon kullanmaktan kaçınalım. Gereksiz yere çekilen her sifon 5-7 galon su israfına neden olmaktadır.
  3. Toksin içerikli el sabunu ya da bulaşık deterjanlarını kullanmaktan sakının. Geleneksel olarak kullanmakta olduğumuz sabun ve deterjanlar atık su kanalları vasıtası ile su kaynaklarına taşınmaktadırlar. Bu sabun ve deterjanlar su kaynaklarını kirleten maddeler arasında yer almaktadırlar. Tüm bu nedenlerden dolayı tamamen çevre dostu doğal sabunlar kullanabiliriz.
  4. Yerel olarak bir akarsu temizlik etkinliği planlayabilir yada bu tarz bir etkinliğe katılabilirsiniz.
  5. Yeniden kullanılabilir ürünleri deneyin. Tek kullanımlık ürünlerin üretimi için çok miktarda su kullanılmaktadır. Örnek olarak bir rulo tuvalet kağıdı üretimi için 37 galon, tek kullanımlık bir bebek bezi için ise 144 galon su kullanılmaktadır. Kağıt tabaklar, karton bardaklar ve havlular gibi üretiminde yüzlerce galon su kullanılan başka ürünlerde var. Bu nedenle tekrar kullanılabilir ürünleri kullanmak uzun vadede su tasarrufu için çok önemlidir.

4. Yerel de üretilen, sezon ürünlerini ve daha çok sebze ve meyve tüketin

Özellikle sebze ve meyvelerin mevsiminde tüketilmesi çok faydalıdır. Halk pazarına her gittiğimde doğanın sundukları beni şaşırtır. Hangi mevsim olursa olsun değişik sebze meyve ve yeşillikler dolu pazarlar beni hayran bırakır. Tüm ürünlerin mevsiminde tüketilmesinin nedeni en doğal hallerinin olması herhangi bir dış müdahale görmemiş olmalarıdır.

Bitki tüketimi hem sizin için hemde doğa için daha sağlıklı ve daha iyidir. Yerel ve mevsimsel ürenleri tüketmek yerel çitçileriniz destekleyerek onların daha kaliteli ürünler üretmesini sağlayabiliriz. Ayrıca ürünlerin bize ulaştırılması için yakıt tüketimide daha az olacağından yerel pazarlardan alış veriş yapılması karbon ayak izimize düşürecektir. Yerel ve mevsimsel ürünler avayı kirletmeden en kısa sürede dalından sizlere ulaşacaktır.

Size en yakın semt pazarına giderek oradaki üreticiler ile sohbet edebilir mevsimsel ürünler hakkında bilgi alabilirsiniz. Tarım uygulamaları ve yöntemleri hakkında kısa sohbetlerde edebilirsiniz. Bu tarz pazarlarda alışverişe giderken evde bulunan Pazar çantamızı götürerek plastik poşet israfının da önüne rahatlıkla geçebiliriz.

5.Sürdürülebilir Temiz Enerjiye Geçiş

Özellikle Amerika toplam enerjisinin %81’ini petrol kömür ve doğal gazdan (yani fosil yakıtlardan) alıyor. Bu yakıtlarla evlerimizi ısıtıyoruz, arabalarımızı çalıştırıyor ve bizlere enerji sağlıyor.

Bununla birlikte fosil yakıtlar sınırlıdır sınırlı kaynaklar ve sadece bunların taşınması hava kirliliğine neden olabilir. Yakıtlar yandığında, iklim değişikliğini hızlandıran toksinler yayar.

Bugün sürdürülebilir enerjiye geçerek fosil yakıtlara olan güvenimizi durdurmaya yardımcı olabiliriz. Bugün ve ileride enerji temini için yeni ve temiz yöntemler keşfedilmeyi bekliyor.

Bu tarz enerjilerden birkaçı rüzgar ve güneş enerjisi kaynaklarıdır.

Fosil yakıtların nasıl azaltılacağı aşağıda başlıklar halinde verilmiştir.

 1. Çatılarınıza güneş panelleri kurulabilirsiniz; Bu kişisel kullanım için pahalı bir seçenektir. Ancak yatırım yapabilecek maddi gücünüz olduğunu düşünüyorsanız iyi bir seçenek olabilir. Sistemi satın almadan önce profesyonel firmalar ile görüşmenizi tavsiye ederim. Satın alma sırasında kurulum dahil paketleri değerlendirmeniz sizler için avantajlı olacaktır.
  1. Uygun bir çatınız yoksa yerel güneş enerjisi firmalarına ortak olabilirsiniz. Bu durum sizler için çok daha uygundur. Bu tedbirler ile enerji faturalarınızda tasarruf olarak geri dönüş alacağınıza eminim.
  1. Enerji tasarrufu programlarına kaydolun: Birçok yardımcı program enerji kullanımınızı azaltmaya ve paranızı korumanıza yardımcı olacaktır. Sizlerin işinize yarayacak bilgileri internet üzerinden araştırabilir profesyonellere danışabilirsiniz.
  1. Elektrik kullanım miktarınızı azaltın: Hangi kararları alırsanız alın daha az elektrik kullanmak her zaman en iyi seçenektir. Daha fazla enerji tasarrufu ürünlere yatırım yapın ve odada olmadığınızda ışıkları kapattığınızdan emin olun. Kullanmadığınız tüm fişleri çekin.
  1. Elektrikli araba kullanın: Geleneksel bir araba satın almak yerine elektrikli bir araba satın alarak yakıt tüketim miktarınızı azaltabilirsiniz.

Karbon ayak izinizi azalmanı bazı yolları nelerdir.

Yorum Yap

Bilgilendirme e-postası almak için eposta listesine üye olun!

© 2017-2023 Çevre Portal, Çevre İş ve Sosyal Ağı