Karbon Piyasalarına Hazırlık Ortaklığı

Dünya Bankası finansmanıyla 2014 yılından bu yana Bakanlığımızca uygulanan Karbon Piyasalarına Hazırlık Ortaklığı (PMR) Türkiye Projesi 1. Faz Kapanış ve 2. Faz Açılış Töreni Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar’ın katılımı ile 19 Aralık 2018 tarihinde Ankara’da gerçekleştirildi. Törene, kamu, özel sektör, sivil toplum, akademi ve finans çevrelerinden temsilciler katıldı.

Toplantının açılış konuşmaları Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, Dünya Bankası Türkiye Altyapı ve Sürdürülebilir Kalkınma Program Yöneticisi Tamara Sulukhia ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu üyesi Zeki Kıvanç tarafından gerçekleştirildi.

Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar konuşmasında iklim değişikliği ile mücadele için emisyon ticaret sistemi ve karbon vergisi gibi uygulamaların dünyada giderek yaygın bir şekilde uygulandığını belirterek, “Eğer çevre meselesinde önleyici hekimlik ve yatırım yapmazsanız daha sonra başınıza gelecek felaketlerde çok daha büyük paraların harcanması ile karşı karşıya kalacağınızı unutmamanız gerekiyor” dedi. 

Toplantıya ayrıca çevre ve iklim konularında CNN Türk bünyesinde yapım ve yönetmenliğini üstlendiği Yeşil Doğa programı ile tanınan ve bu konularda kamuoyunda farkındalık yaratmayı amaçlayan, birçok ödül sahibi Güven İslamoğlu Törene konuk konuşmacı olarak katıldı.

Karbon Piyasalarına Hazırlık Ortaklığı – Partnership of Market Readiness (PMR) Türkiye Projesinin 1. Uygulama Fazında, karbon fiyatlandırma ve karbon fiyatlandırma mekanizmalarının kullanılması konusunda kapasite geliştirme, farkındalık yaratma ve eğitim çalışmalarının yanı sıra, karar verme süreçlerinin desteklenmesine yönelik analitik çalışmalar gerçekleştirildi. Projenin 2. Uygulama Fazında ise emisyon ticaret sisteminin pilot uygulamasına yönelik yasal, kurumsal alt yapı hazırlanacak, diğer ülkelerdeki iyi uygulamalar çerçevesinde taslak mevzuat hazırlanacaktır.

Son Makaleler