Özel Dijital Cüzdanlar

Son birkaç haftadır blok zincir ekosisteminin kripto para tarafında olup biten olaylar ve öncesinde yaşanan kripto cüzdanlarının hacklenmesi gibi olaylar bizi dijital cüzdanları araştırmaya ve ne oldukları nasıl çalıştıkları ve soğuk cüzdan kullanımı tercih edilmeli mi sorusuna doğru yöneltti.

Bu noktada kripto cüzdanları ile ilgili kısa bilgileri kripto ekosistemi ile paylaşmak varlıklarımızı neden merkezi borsalardan uzaklaştırmamamız gerektiği konusunda bir dizi incelemeler gerçekleştirdik.

Bundan yaklaşık bir sene önce bir ICO dan bir miktar oyun tokeni kazandım, aslında oyunun iddialı bir yapısı vardı. Beni ve diğer sektör bireylerini heyecanlandırmıştı. Tabi ki ICO sonrası token dağıtımı için Sollet Wallet gerekiyordu nedeni ise oyun Solona Ağında geliştiriliyordu. ICO sonucu elde ettiğim tokenlerı herhangi bir borsaya sokmadım, hatta merkezi bir borsadan bir miktarda alarak hepsini Fantom Wallet chrome uygulamasına ekledim ve uzun süreli yatırım olarak bir iki sene elimde tutmayı düşündüm. Fantom Walleti kurduktan sonra hiçbir şekilde cüzdana bağlanmadım. Aradan çok geçmeden bir miktar daha cüdana transfer etmek istedim cüzdan adresini almak için Fantom Wallet’e bağlandığımda dijital varlıklarımın haberim olmadan taşındığını gördüm. Bu olay başıma gelmeden önce de soğuk cüzdan için araştırma yapıyordum ve anladığım kadarı ile geç kalmıştım.

Son yaşanana FTX olayı ile, dijital varlıklarımı merkezi borsalardan uzaklaştırma kararımın doğru olduğu fakat varlıklarımı sıcak cüzdana taşıma fikrinin doğru olmadığını pahalı bir tecrübe ile farkına varmış oldum. Bu noktadan hareketler aşağıda cüzdan tiplerini irdeledim

Özel Dijital Cüzdan Nedir?

Özel dijital cüzdanlar kullanıcıların dijital varlıklarını kendi cihazlarında saklamalarına ve kontrol etmelerine olanak tanır. Özel dijital cüzdanlar değişen derecelerde kullanıcı dostu olan sıcak, soğuk ve kâğıt cüzdanlar olmak üzere iki çeşittir. Bu tür cüzdanlar dijital varlıklarını güvence altına almak için güvenli bir seçenek olarak kabul edilir. Özellikle FTX olayından sonra genel olarak merkezi borsalarda dijital varlıkların tutulmaması özel dijital cüzdanların kullanması gerektiği tartışılmaktadır. Bu noktada mesele hangi tür cüzdan kullanılması gerektiğidir.

Sıcak Cüzdan nedir?

Sıcak cüzdan, internet üzerinden erişim sağlayabildiğimiz kod tabanlı bir cüzdandır. Özellikle web3 uygulamalarına daha kolay bağlana bilmemiz için tercih ettiğimiz her zaman bağlantılı olduğu için, token takas etmenin ve yer değiştirmesinin en kolay yöntemlerinden biri olarak kabul edildiğinden genel olarak dijital varlıklarını çok fazla hareket ettirme eğiliminde olan kullanıcılara önerilmektedir. Ücretsiz ve indirmesi kolay olduğu için sıcak cüzdanlara talep fazladır. Bu tarz cüzdanlar üçe ayrılırlar; masaüstü, mobil veya web tarayıcısı.

Masaüstü sıcak cüzdanları, mevcut ilk dijital cüzdan türlerinden biridir. Bir dizüstü bilgisayara, PC’ye veya Mac’e indirilebilirler. Güvenlik yetenekleri, tarayıcı tabanlı bir cüzdandan daha yüksektir ancak soğuk bir cüzdandan daha az güvenlidir. Masaüstü cüzdanınızı indirirken lütfen indirme için resmi bağlantıyı takip ettiğinizden emin olun, çünkü sahte cüzdanlar barındıran taklitçi web sitelerinin tohum ifadenizi veya oturum açma için kullandığınız bilgilerin çalınması çok zor bir durum değildir.

Mobil Cüzdanlar

Mobil Cüzdanlar, bir cihaza indirilebilen bir yazılım oldukları için Masaüstü cüzdanlara benzer. Resmi bir uygulama pazarından indirirken sahte bir sürüm indirme riski sınırlı olduğundan daha güvenlidirler (yine de mümkün olan tüm genel önlemleri almanızı öneririm). Cihazın kaybolması veya çalınması durumunda mobil cüzdanlar her zaman bir tohum ifade ile geri yüklenebilir, ancak böyle bir olay meydana gelirse hızlı hareket etmeyi ve dijital varlıklarınızı temiz bir cüzdana taşımayı unutmayın.

Tarayıcı Uzantısı Cüzdanları, bir web tarayıcısına yüklenmiş bir uzantı olarak çalışır. Bu cüzdanlar, herhangi bir ek yazılım yüklenmesini gerektirmez ve çok hızlı, hafif ve kullanışlıdır. Kullanıcılar dApp’lerle etkileşim kurmak ve kendilerini web3 etkinliklerinde kullanmak istiyorsa, web cüzdanları varlıkları depolamak için en iyi seçenek gibi görünmektedir. Tıpkı masaüstü cüzdanlarında olduğu gibi, sahte uzantıların anahtar çalmak için kullanıldığı bilindiğinden, lütfen uzantınızı resmi sağlayıcının web sitesinden indirdiğinizden emin olun. Ayrıca kendini ispatlamış cüzdanların tercih edilmesi dijital varlıklarınızın güvenliği için çok önemlidir. Örnek olarak geçen yol Phantom Wallet üzerinde binlerce cüzdan hacklenmiştir.

Sıcak cüzdanların ana dezavantajı, kullanıcı tarafından manipüle edilen dolandırıcılıklara karşı savunmasızlıkları ve bir cihazda yazılım olma kavramıdır. Uygulamaların güncellendiğinden emin olmak, resmi web sitelerinden indirme yapmak ve tohum ifadelerinin güvenli ve çevrimdışı tutulması gibi en iyi uygulamaların takip edildiğinde bile varlıklarınızı kaybetmeniz söz konusu olabilir.

Soğuk Cüzdan nedir?

Özetle, soğuk cüzdan internete bağlı olmayan bir cihazdır ve bu da onu piyasadaki en güvenli cüzdan yapmaktadır. Bunlar, yalnızca kripto varlıklarını depolamak ve korumak için açıkça oluşturulmuş bir donanım ürünüdür. Soğuk cüzdanlar genellikle USB belleklere benzerler, herhangi bir işlem yapıldığında fiziksel müdahale gerektiren fiziksel düğmelere sahiptirler, bu da uzaktan hacklemeyi neredeyse imkânsız hale getirir. Çok küçük ve ağırlıksız olduklarından, bu tasarım kullanıcıların onları her yere kolaylıkla taşıyabilmelerini sağlar, ancak bunu tavsiye etmiyoruz ve donanım cüzdanları mümkün olduğunca güvenli bir şekilde evde kilit altında kalmalıdır. Çünkü soğuk cüzdanlarda ileri elektronik ve kodlama bilgisi ile hacklenmesi mümkündür. Bu tarz cüzdanların hacklenmesi için cüzdanın ele geçirilmesi gerekmektedir.

Soğuk bir cüzdana erişmek için güvenlik bilgilerini bilmeniz gerekir, aksi takdirde bu sadece bir elektronik cihazdır. Kullanıcılar fiziksel donanım cüzdanlarını kaybederlerse, varlıklar tıpkı bir sıcak cüzdan gibi tohum ifade yoluyla geri alabilirler.

Soğuk cüzdanların tek dezavantajı, kullanım zorluğudur. Bir donanım cüzdanı ile, kullanıcıların her para taşımak istediklerinde cihazlarını bilgisayarlarına bağlamaları gerekir, ancak soğuk cüzdan endüstrisi geliştikçe, bazı cüzdanlar artık Bluetooth aracılığıyla cep telefonunuza bağlanarak fonlarınızı yönetmek için daha kolay bir yol sağlar. Bununla birlikte, dApp’lerle daha hantal etkileşimlerin yanı sıra herhangi bir değişikliği gerçekleştirmek için 2 fiziksel öğeye ihtiyaç duyar.

Yorum Yap

Bilgilendirme e-postası almak için eposta listesine üye olun!

© 2017-2023 Çevre Portal, Çevre İş ve Sosyal Ağı