Plastik Kullanımı ve Tehlikeleri Nedir?

Doğa üzerinde hazır olarak bulunmayan ve insan tarafından yapılan maddelere plastik denilmektedir.Doğanın farklı elementlerinin şekil ve biçim verilmesi ile plastik maddeler oluşturulmaktadır. Özellikle petrolün farklı biçimlerde işlenmesinin ardından çeşitli maddeler kalır. Bu kalan malzemelerin çeşitli işlemlerden geçirilmesinden sonra plastik oluşturulmaktadır. Doğa için oldukça zararlı olan maddenin üretiminin bir kısmı petrol üzerinden yapılmaktadır. Bazı plastik maddelerin içinde kauçuk ve farklı maddeler de bulunabilmektedir. Plastik kullanımı ve tehlikeleri konusunda bilinçli insan sayısı azdır.
Hem ucuz hem de kolay üretilmesinin yanında birçok alanda kullanılabilmesi sebeplerinden dolayı plastikler sık sık tercih edilmektedir. Ticari sektörlerde fazla kullanımı olan plastik, insanların günlük hayatlarında en çok kullandığı malzemeler arasında yer almaktadır. Bu maddeler, insanlar tarafından çöplere veya sokaklara atılmaktadır. Özellikle tek kullanımlık yapıya sahip olan plastikler, hem doğa hem de insan sağlığına zarar vermektedir. Günümüzde çevre kirliliğin en büyük sebepleri arasında plastik atıkları yer almaktadır. Son zamanlarda bilinçli kullanımı arttırmak amacıyla farklı çalışmalar yapılmaktadır.
Plastik Kullanımı Hakkında Yapılan Çalışmalar
Dünya genelinde görev yapan sağlık ve çevre kuruluşları plastik atıklar ile ilgili çeşitli çalışmalar gerçekleştirmektedir. İnsanların plastik kullanımı ve tehlikeleri konularında bilgilendirilmesi sağlanmaktadır. Son zamanlarda yapılan çalışmaların ardından plastik ile mücadelenin en büyük adımlarından biri geri dönüşüm yöntemidir. Isı gücüyle eritilebilen ve şekil verilebilen maddeler arasında yer alan plastik, geri dönüştürülebilir maddeler arasında yer almaktadır.
Plastik ve benzeri maddelerin tekrar işlenebilir yapıya sahip olmaları sebebiyle geri dönüşüm alanında ilerleme kaydedilmiştir. Plastik maddelerin geri dönüşüme uğramasının birçok faydası vardır. Hem insan hem de doğa sağlığına katkı sağlayacak geri dönüşüm çalışmaları sayesinde çevre kirliliğinin de önüne geçilecektir. Maddelerin geri dönüştürülerek tekrar ekonomiye kazandırılması sayesinde ülke ekonomisi de pozitif anlamda gelişecektir. Çevre kirliliğin önlenmesinde büyük rol oynayan plastiklerin geri dönüşüm işlemi farklı şekillerde yapılmaktadır.
Plastik Maddelerin Geri Dönüşümü Nasıl Yapılır?
Eğitim düzeyinin artması ve karşılaşılan çevre kirliliğinin insanları olumsuz etkilemesi ile birlikte plastik maddelerin kullanımında geri dönüşüm işlemleri sık olarak yapılmaya başlanmıştır. Plastik kullanımı ve tehlikeleri hakkında gerekli çalışmalar yapılmış ve plastik maddeler için geri dönüşüm tesisleri kurulmuştur. Özellikle plastiklerden üretilen siyah renkli poşetler, hem insan hem de çevre sağlığına zarar vermektedir. Esnafların kullandığı bu poşetlerin geri dönüştürülme aşaması sağlıklı değildir.
İnsan sağlığına zarar verebilecek potansiyellerde plastik geri dönüşüm ürünleri elde edilmemesi için geri dönüşüm alanında devlet kontrolü getirilmiştir. Plastiklerden elde edilen sağlıksız poşetlerde gıda taşınması yasaklanmıştır. İnsan sağlığına kötü etkisi olan bu maddelerin kullanılmaması için gerekli çalışmalar yapılmaktadır. Bu nedenle plastik maddelerin geri dönüşüm işlemleri geri kazanım prensiplerine uygun bir şekilde yapılmalıdır. Geri dönüşüm sürecinde maddelerin sağlığa ve çevre zararlı hale gelmemesi için çeşitli işlemler yapılmalıdır.
Plastik Maddeler Hakkında Bilgiler
Son zamanlarda plastik ürünler hakkında farklı gelişmeler yaşanmıştır. Türkiye’nin birçok yerinde plastik maddeler ile üretilen torbaların kullanılması yasaklanmıştır. Bu tür sağlıksız ürünlerin kullanılmaması için gerekli denetlemeler ve cezalandırmalar yapılmaktadır. Tüketici ve yerel dernekler halkı bu konuda bilgilendirmektedir. Devletin çeşitli organları bu konuya yönelik çalışmalar yapmaktadır.
Çevreye sürekli atılan plastik maddeler, rüzgar ve çeşitli beşeri etkenler ile tüm doğaya yayılım göstermektedir. Bu nedenle doğanın görünümü bozulmakta ve çevre kirliliği artmaktadır. Özellikle su kaynaklarına atılan plastik maddeler, suyun yapısını bozarak çeşitli sağlık sorunlarına sebep olmaktadır. Bu tür sorunlar ile karşılaşmamak için plastik kullanımı ve tehlikeleri hakkında bilinçli olunması ve gerekli adımların atılması gerekmektedir.

Yorum Yap

Bilgilendirme e-postası almak için eposta listesine üye olun!

© 2022 Çevre Portal, Çevre İş ve Sosyal Ağı