Radyasyonun Zararları Nelerdir?

Kısaca radyasyonun zarları konunda bilgi verecek olursak; öncelikle radyasyonun canlılar üzerinde genel bir olumsuz etkisi vardır. Bu nedenle  radyasyonun canlılar üzerindeki etkisini incelemek amacı ile yıllardır bilim adamları tarafından bilimsel çalışmalar yapılmaktadır. Radyasyon konusunda diğer zararlı maddeler gibi güvenli maruziyet dozu diye bir sınırlama ne yazık ki yoktur. Ayrıca her canlının radyasyona karşı hassasiyeti farklıdır. Hassa insanlarda normal çalışma koşullarında çalışan bir nükleer santralden dahi etkilenebilirler. Nasıl ki bazı insanlar bağışıklık sistemlerinin zayıf olmasından dolayı kolayca hasta olabildikleri gibi. Ayrıca  Avrupa’da, Almanya ve Fransa’da ve  Amerika’da ki bazı araştırmacılar  nükleer tesislerin standart çalışma durumlarında dahi çevrelerinde yaşayan insanların sağlığını olumsuz etkileyebileceği tezini ortaya koymuşlardır.

Bu çalışmalardan en önemlilerinden biri, Almanya’da 2002 yılında Alman Federal Radyasyon Korunma Ofisi (BfS) tarafından görevlendirilen Alman Çocukluk Çağı Kanserleri Kayıt Dairesi (GCCR) tarafından yürütülen çalışma dır.

Elde edilen verilere göre halihazırda Almanya nükleer santrallerine yakın olduğu yaklaşık 5 km çapındaki alanda yaşayan çocuklarda lösemi hızının beklenmedik şekilde 2,2 kat fazla olduğu tespit edilmiştir. Benzer şekilde sonuçlar alınan A.B.D. New Mexico’da ve Fransa La Hague’da yapılan çalışmalar da bu bulguları destekler niteliktedir.

Radyasyonun Zararları Nelerdir?

Radyasyonun zararlı olan çeşidi iyonlaştırıcı radyasyon dur. Bu tip radyasyon canlı yapı taşı olan hücrelerin genetik temel yapı taşı olan DNA’yı ayrıştırarak parçalanmasına neden olabilecek kadar çok enerji taşımakta ve DNA’nın parçalanmasıyla hücreler canlılıklarını yitirmesine neden olmaktadır. Bu parçalanma sonucunda doğal olarak dokularda bozukluk görülmeye başlar ve bu durum kansere yol açabilir.

Özellikle son yıllarda çevreye rastgele atılan radyoaktif atıklar insan, hayvan ve bitki gibi tüm canlıların sağlığını etkileyerek çevreyi ve ekolojik dengeyi bozmaktadır. Ayrıca radyasyon canlılarda genetik mutasyonlara ya da vücutta kalıcı deformasyonlara yol açabilir. Radyasyonun canlılar üzerinde ki etkileri cins, yaş ve organa göre değişiklik göstermekle birlikte, çocuklar ve gelişme çağındaki gençlerde genellikle görme organlarını etkileyerek görme bozukluğu, katarakt gibi rahatsızlıklara yol açabilmektedir..

Radyasyonun etkileri diğer bazı etkenler gibi anlık olarak ortaya çıkmaz bazen bu etkilerin meydana çıkması uzun zaman alabilir. Dünya üzerinde nükleer silah geliştiren ülkeler tarafından gerçekleştirilen nükleer silah denemelerinden dolayı radyoaktif maddelerle yüklenmiş  bulutlar, atmosferin yüksek tabakalarına ve stratosfere yerleşerek, radyoaktif yağışlar halinde yavaş yavaş yeryüzüne inmekte ve çevrenin, özellikle yüzeysel suların kirlenmesine neden olmaktadır.

Radyasyonun çevresel etkileri ülke ve sınır tanımaksızın yayılabilme özelliğine sahiptir.Bu nedenle binlerce kilometrelerce uzakta ki canlıları bile etkileyebilir. Örnek olarak son yıllarda meydana gelen Ukrayna’daki Çernobil kazasının etkileri sadece Ukrayna’da ile sınırlı kalmamış Karadeniz bölgesini de ağır bir şekilde etkilemiştir.

Radyasyonun Zararları Nelerdir?
Radyasyonun Zararları Nelerdir?

Radyasyonun Zararları Nedir, Nasıl Korunabiliriz?

Öncelikle radyasyon kaynaları hakkında detaylı bilgiye sahip olmamız gerekmektedir. Bu nedenle ilk olarak çevremizde yer alan radyasyon kaynakları nelerdir bunları iyi bir şekilde tespit etmemiz gerekmektedir.  Çevremizdeki pek çok cihaz ( Televizyon, Kısa Dalga Radyo, Mobil Telefonları, Röntgen Cihazları, Tomografi ve diğer Tıbbi görüntüleme cihazlar ve hatta bazı kanser tedavi ilaçları vb.) büyük oranda radyasyon kaynağıdır. Bu nedenle her nekadar radyasyondan tamamen kurtulmak mümkün değil ise de, zararlarını alt düzeylere  indirmek bizlerin elindedir.

Evde ve iş yerimiz de mümkün olduğu sürece kullanmadığınız elektrikli ve elektronik aletleri kapatın ya da fişten çıkartın. Bu bizlerin gereksiz radyasyona maruz kalma süremizi azaltır.

Bilgisayar monitörü gibi sürekli kullanacağımız cihaz ve ekipman tercihinde mutlaka düşük radyasyonlu ürünler tercih edilmelidir. Üzerinde “Low Radiation” etiketi bulunan monitörleri tercih edin ya da LCD monitörler kullanın çünkü LCD monitörler CRT monitörlere göre daha az radyasyon yayarlar.

Floresan lambaları gece lambası ya da okuma lambası olarak kullanmamaya özen gösterin,

Yattığınız ya da istirahat ettiğiniz yerde televizyon vb. elektronik cihazları bulundurmamaya özen gösterin yada en azından fişini çekin.

Elektrikli yada elektronik radyo alarm gibi cihazlar yerine mekanik yada en azından pille çalışan ekipmanları tercih etmeye özen gösterebiliriz.

Cep telefonu kullanmadığınız surece kapalı tutun ve açıkken kalp hizasında bulundurmayın. Telsiz yada cep telefonu baz istasyonlarının evlerinizin çatısına ve okullara hatta yakın çevrenize bile takılmasına izin vermeyin.

Gün içerisinde mesleğiniz gereği telefon ile çok görüşme yapıyorsanız mutlaka kulaklık kulanın.

Cep telefonu alırken SAR değerini kontrol edin. SAR<1 W/kg olan cep telefonlarını tercih edin ve son zamanlarda piyasayı kuşatan Çin malı telefonları kullanmamaya özen gösterin çünkü o telefonların bir çoğu testlerden geçirilmemiştir.

Saç kurutma makinesini sık sık kullanmamaya özen gösterin ve mümkünse akşamları kullanmayın.

Mikrodalga fırınlar çok oranda radyasyon yaydıkları için çalışırken en az 1 m. uzakta durun.

Elektrikli tıraş makinesi kullanmayın veya direk elektriğe takılı değilde şarjlı kullanın.

Televizyonu en az 2.5 metre uzaklıktan seyredin.

Çamaşır veya bulaşık makineleri gibi elektrikli ev aletleri çalışırken cihazların yakınında bulunmayın.

Bu yazımızda sizlere genel olarak Radyasyonun Zararları konusunda bilgi verdik.

Yorumlar
1

Hakkı Şenel
Nisan 5, 2018

Başarılı bir yazi, özellikle ülkemizde nükleer santrallerin yapımına başlanması ile insanların bilgilenme ihtiyaci atmış durumda yazara teşekkürler.

Yorum Yap

Bilgilendirme e-postası almak için eposta listesine üye olun!

© 2022 Çevre Portal, Çevre İş ve Sosyal Ağı