Tarımda Dron Teknolojisi

Günümüzde hemen hemen tüm sektörlerde dron kullanımı hızla artıyor, ancak tarım endüstrisinde dron kullanımı da çok yeni bir sektör. Bazı uluslararası raporlara göre, tarımsal dron pazarının 2019’da 1,2 milyar $ (USD) dan, 2024’te 4,8 milyar $ ‘a çıkması bekleniyor.

Keşiften güvenliğe kadar, dron kullanımı kısa sürede büyük ve küçük ölçekli çiftliklerde daha yaygın hale geleceği kesin. Dronların çiftliklerde topladığı bilgiler genellikle zirai faaliyetler için alınacak tarımsal kararları daha doğru alabilmek için kullanılır ve genellikle ‘hassas tarım’ olarak adlandırılan bir sistemin bir parçası olacaklardır. Çoğu ülkede dron kullanımı zaten büyük ölçekli hassas tarım operasyonlarının önemli bir parçası haline gelmiş durumdadır. Dronlar çalışma sahalarında topladıkları verileri çiftçilere mümkün olan en iyi verimi elde etmek ve ekimlerini ve zararlı ot ve böcek mücadelesi planlamalarına yardımcı olabilir. Bazı raporlar, hassas tarım sistemlerinin kullanılmasının verimi en az %5’e kadar artırabildiğini ve bu da tipik olarak tarım gibi az kar marjlarına sahip bir sektörde önemli bir artış olduğunu göstermektedir. Bu yazıda, dron teknolojilerinin çiftliklerde kullanıldığı bazı alanlara, bazı yeni tarımsal dron teknolojilerinin araştırıldığı alanlara bakacağız ve tarımda yaygın dron kullanımına ve zorluklarına değineceğiz.

Bitki Sağlığını İzlemek / Kontrol

Dron görüntüleri ile çiftçilerin bitkilerinin sağlık durumunu izleme imkanı piyasaya sürülen tarımsal dronların başarılı olarak gerçekleştirdikleri etkinliklerden biridir. Normalize Edilmiş Fark Bitki Örtüsü (NEFBÖ) adı verilen özel görüntüleme ekipmanlarıyla donatılmış dronlar, bitki sağlığını görüntülemek için ayrıntılı renk bilgileri kullanır. Bu, çiftçilerin bitkileri büyüdükçe izlemelerini sağlar, böylece herhangi bir sorun tespit edilmesi halinde, bitkileri en kısa sürede müdahale ederek kurtarmak için yeterince zaman kazandırabilir. Diğer türlü bitkilerdeki hastalıkların tespiti ve müdahalesi gecikmekte ve tüm yılın emeği heba olabilmektedir. Bu görüntü Normalize Edilmiş Fark Bitki Örtüsü (NEFBÖ) nasıl çalıştığını gösterir. “Normal” kameralar kullanan insansız hava araçları da mahsul sağlığını izlemek için kullanılır. Birçok yabancı çiftçi zaten mahsul büyümesini, yoğunluğunu ve renklenmesini izlemek için uydu görüntülerini kullanıyor, ancak uydu verilerine erişmek maliyetli ve çoğu durumda daha yakın dron görüntüleme kadar etkili değil. Dronlar tarlalara yakın uçtuğundan, bulut örtüsü ve zayıf ışık koşulları uydu görüntülemeden daha az önemlidir. Uydu görüntüleme metrenin doğruluğunu sağlayabilir, ancak dron görüntüleme milimetreye doğru görüntü konumu üretebilir. Bu, ekimden sonra, stant boşlukları olan alanların gerektiği gibi tespit edilebileceği ve yeniden dikilebileceği ve hastalık veya zararlı problemlerinin hemen tespit edilebileceği ve tedavi edilebileceği anlamına gelir.

Saha Koşullarını İzleme

Tarımsal Dronlar tarımsal alanlarda toprak ve saha koşullarının sağlığını izlemek için de kullanılmaktadır. Dronlar, üreticilerin tarladaki herhangi bir düzensizliği bulmasına izin veren yükseklik bilgileri de dahil olmak üzere doğru alan haritalaması sağlayabilir. Alan yüksekliği hakkında bilgi sahibi olmak, daha verimli sulama tekniklerine izin veren drenaj modellerini ve ıslak / kuru noktaları belirlemede yararlıdır. Bazı tarımsal dron perakendecileri ve servis sağlayıcıları ayrıca gelişmiş sensörler kullanarak toprakta azot seviyesi izlemesi opsiyonları sunar. Bu, gübrelemenin hassas bir şekilde yapılmasına olanak sağlar, gelişimi zayıf olan noktaların daha dikkatli gübrelenmesi ile ortadan kaldırır ve gelecek yıllarda toprak sağlığını iyileştirir.

Ekim ve Tohumculuk

Tarımda insansız hava araçlarının daha yeni ve daha az yaygın kullanımlarından biri tohum ekmektir. Otomatik dron ekme makineleri şu anda çoğunlukla ormancılık endüstrilerinde kullanılmaktadır, ancak daha yaygın kullanım potansiyeli ufukta bulunmaktadır. Dronlarla dikim, ulaşılması çok zor olan alanların, işçileri tehlikeye atmadan yeniden ekilebilmesi anlamına gelir. Ayrıca günde 400.000 ağaç dikebilen iki operatör ve on uçağı olan bir ekiple çok daha verimli bir şekilde dikilebilirler.

Sprey Uygulaması

Sprey tedavileri uygulamak için dron kullanımı zaten güneydoğu Asya’da yaygındır, Güney Kore tarım spreylerinin yaklaşık %30’u için dron kullanmaktadır. Dron püskürtücüler, yüksek rakımlardaki dik çay tarlaları gibi ulaşılması zor alanlarda gezinebilir. Dron püskürtücüler, işçileri sağlıkları için tehlikeli olabilecek sırt çantası püskürtücülerle tarlalarda gezinmek zorunda kalmadan kurtarır. Dron püskürtücüler, verimliliği en üst düzeye çıkarmak ve kimyasal maliyetlerden tasarruf etmek için belirli alanlara hedeflenebilen çok ince sprey uygulamaları sağlar. Şu anda dron püskürtücü düzenlemeleri ülkeler arasında büyük farklılıklar göstermektedir. Kanada’da, sprey sürüklenmesinin etkisini anlamak için daha fazla test yapılması gerektiğinden şu anda yasal değildir. Bazı düzenleme önerileri, ürettikleri sprey uçağı satmayan Yamaha’da olduğu gibi sadece eğitimli profesyonellerin uçan sprey uçağı ile görevlendirilmesini öneriyor, ancak lisanslı operatörlerle komple sprey uçağı hizmetleri kiralıyor.

Güvenlik

Dron güvenliği tarım dışında hızla büyüyen bir endüstridir, ancak çiftlik yönetimi için de son derece yararlıdır. Oraya gitmek zorunda kalmadan bir çiftliğin uzak mesafelerini izlemek için insansız hava araçlarını kullanmak değerli zaman kazandırır ve ulaşılması zor alanların daha sık izlenmesini sağlar. Dron kameraları, operasyonların sorunsuz çalışmasını sağlamak ve kullanılan ekipmanı bulmak için gün boyunca çiftlik operasyonlarına genel bir bakış sağlayabilir. Güvenlik dronları, daha fazla güvenlik personeli istihdam etmek yerine, esrar gibi daha değerli ürünlerin çitlerini ve çevrelerini izlemek için konuşlandırılabilir. Dron kameraları, otlak alanlarının çok yakınında bulunan eksik veya yaralı sürü hayvanlarını bularak çiftlik hayvanlarını korumak için heyecan verici bir şekilde kullanılmaktadır. Eskiden saatlerce süren yürüyüş alanlarının izlenmesi artık birkaç dakika içinde tamamlanabilir.

Dron Tozlaşması

Tarımda dron kullanımı için daha yeni kullanımların bazıları hala test ve geliştirme aşamasındadır. En yaygın (ve genellikle kurgusal) kullanımlardan biri, tozlaşma dron teknolojisidir. Hollanda ve Japonya’daki araştırmacılar, bitkilere zarar vermeden tozlaştırabilen küçük uçağı geliştiriyorlar. Bir sonraki adım, operatörlerden sürekli talimat almadan ürün sağlığını çalıştıracak ve izleyecek otonom tozlaşma dronları oluşturmaktır.

Dron AI

Geliştirmedeki bir başka dron teknolojisi de makine öğrenmesini içerir. Dronlarda Yapay Zekayı (AI) geliştirmek, onları gelişmekte olan ülkelerde küçük çiftçiler için daha yararlı hale getirebilmek için önemlidir. Mevcut dron teknolojileri, büyük monokültürel alan modellerine ekilen mısır gibi iyi bilinen bitkilerin izlenmesinde daha etkilidir. Dron izleme programları, durdukları zaman, ürün çeşitliliği, daha az bilinen ürün ve büyüme aşamaları boyunca benzer görünen ve dolayısıyla ürün büyümesini ve sağlığını izleme konusunda daha az etkili olan alanları tanımakta zorlanırlar. Daha az yaygın bitkileri ve daha çeşitli ekim modellerini tanımak için AI sistemlerini eğitmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Dron Sulama

Avustralya dışında yapılan yeni araştırmalar da tarımda dron kullanımı için heyecan verici fırsatlar yaratmaktadır. İklim değişikliği kuraklık koşullarını giderek daha fazla etkilediğinden, daha verimli sulama çözümleri oluşturmak hayati önem taşımaktadır. Mikrodalga algılamayı kullanarak dronlar, bitkiler yoluna girmeden nem seviyeleri de dahil olmak üzere çok doğru toprak sağlığı bilgilerini yakalayabilir. Bu, suyun kaynakların korunması amacıyla bir alana en verimli şekilde dağıtılabileceği anlamına gelir.

Sonuç

Dronlar zaten tarım endüstrisini büyük ölçüde değiştirdi ve önümüzdeki yıllarda büyümeye devam edecek. Dron kullanımı küçük çiftçiler için daha kullanışlı hale gelmekle birlikte, her çiftçinin ekipman listesinin bir parçası haline gelmeden önce, özellikle gelişmekte olan ülkelerde hala bir yol var. Dron kullanımı ile ilgili düzenlemelerin birçok ülkede yapılması ve gözden geçirilmesi ve böcek ilacı uygulaması ve püskürtme gibi belirli görevlerdeki etkinlikleri hakkında daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir. Dronların çiftçiler için yararlı olmasının birçok yolu vardır, ancak pahalı ekipmanlara yatırım yapmadan önce sınırlamalarını ve işlevlerini anlamak önemlidir. Tarımsal bir dron tedarikçisi ve programlama şirketi olan Dron Deploy, en iyi sonuçlar için küçük başlamanızı ve dron verilerini kuruluşunuza yavaşça dahil etmenizi önerir.

Çeviri Kaynağı:https://www.croptracker.com/blog/drone-technology-in-agriculture.html

Yorum Yap

Bilgilendirme e-postası almak için eposta listesine üye olun!

© 2017-2023 Çevre Portal, Çevre İş ve Sosyal Ağı