Ana Sayfa İncelemeler Tıbbi Atıklar

Tıbbi Atıklar

Sağlık kuruluşlarından kaynaklanan atıklar evsel katı atıkların dışında havada, suda ve toprakta kalıcı özellik gösteren ve ekolojik dengeyi bozan atıklar olduğundan tehlikeli ve zararlı atık sınıfına girmekte ve bu tür atıkların üretim, taşıma, depolama ve bertarafına ilişkin özel tedbirler alınması gerekmektedir.

Sağlık kuruluşlarından kaynaklanan atıkların sebep olabileceği tehlike risklerinin ortadan kaldırılması için bu atıkların toplanması, taşınması ve bertarafına kadar yönetiminin hassasiyetle yürütülmesi gerekmektedir. Hükumetimiz bu bilinçle hareket ederek ülke şartlarına en uygun, moadern ve en etkili yöntemlerle söz konusu atıkların yönetimini sağlamak için çalışmaktadır.

Özellikle tıbbi atıkların sterilizasyon yöntemiyle zararsız hale getirilmesi yönünde belediyelerle yakın işbirliği içerisinde çalışılmaktadır. Bu noktada belirtmek gerekir ki, ülkemizdeki ilk modern tıbbi atık yakma tesisi İstanbul’da Başbakanımızın İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı döneminde hayata geçirilmiştir.

Tıbbi atıkların tekniğine uygun olarak bertarafı konusunda 2003 yılına kadar ülkemizde toplam 4 tesis bulunmakta iken, bu sayı 2008 yılında 21 tesise ulaşmıştır. 2012 yılı sonuna kadar tıbbi atıkların yaklaşık % 85‘i tekniğine uygun olarak lisanslı tesislerde bertaraf ediliyor olacaktır. Tıbbi atık bertaraf tesislerinin sayıları, 2003 yılında, 4 tesis, 2008 yılında 21 tesis mevcuttur.

Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliği ilk olarak 20 Mayıs 1993 yılında yayınlanmış ve yürürlüğe girmiştir. Akabinde 22 Temmuz 2005’de yeniden yayımlanmış ve bu tarihe kadar dört kere değişmiştir.

- Advertisment -

Most Popular

Covid-19 ve Atık Yönetimi

Salgın ve pandemi hastalıklarda atık yönetimi hayeti öneme sahiptir. Düzgün bir atık yönetimi salgının durdurulmasında rol oynar iken doğru yapılmayan atık yönetimi salgının yayılmasına bile neden olabilir.

İtalyan Corona Virüs Salgınından Türkiye’nin Alması Gereken Dersler

İtalya bugün itibari ile 27,980 corona virüs vakası rapor etmiştir (Güncel verilere bu linkten ulaşabilirsiniz). İtalya’da baş gösteren corona salgını...

Deniz Vasıtalarından Kaynaklanan Kirlilikler Nelerdir?

Türkiye, deniz ulaşımı yönünden dünyada bulunan önemli geçiş bölgesinden bir tanesidir. Akdeniz ve Karadeniz arasında deniz ulaşımı ile Çanakkale ve İstanbul boğazları ve Marmara...

Çevre Kirliliğini Önlemek İçin Neler Yapmalıyız?

Dünyamızdaki en önemli sorunlardan bir tanesi olan çevre kirliliği gün geçtikçe daha fazla ilerlemektedir. Yaşadığımız çağda ki sorunların en başında gelen çevre kirliliği sorunu...

Recent Comments

ÇEVRE SORUNLARI – çocuklar inanın on Çevre Sorunları Nelerdir?
ÇEVRE SORUNLARI – çocuklar inanın on Çevre Sorunları Nelerdir?
Önemli Çevresel Sorunlar Serisi- 3 – Çevre Bilgicim on Toprak Kirliliği Nedir?
Hale Yeni on Çevre İzini Nedir?
Faik Köseoğlu on Toprak Kirliliği Nedir?
Hakan Macit on Toprak Kirliliği Nedir?
Ramzan Görür on Toprak Kirliliği Nedir?