Ana Sayfa İncelemeler Çevresel Sorunların Tespit Edilmesi ve Giderimi

Çevresel Sorunların Tespit Edilmesi ve Giderimi

Ülkemizde Çevre Mühendisliği mesleği olarak kabul görmesi son on yıla dayansa da Çevre Mühendisliğinin uzun bir geçmişi vardır. Çevre Mühendisliğinin geçmişi, geleceğinin anlamlandırılması içinde çok önem arz etmektedir. Kendi mesleki tarihini bilmeyen bir meslek erbabının mesleği diğer insanlar arasında saygı görmesi ve uygulamalarda başarı yakalaması biraz güç olmaktadır. Bu nedenle iyi bir Çevre Mühendisinin öncelikle kendi mesleği ile alakalı derin bilgilere sahip olması gerekir. Ayrıca güncel uygulamalar, ölçüm ve analiz metodlarını araştırmalı ve sürekli kendini geliştirmelidir. Çevresel sorunların tespit edilmesi ve giderimi  çok önemlidir.

Dünyamızda ve ülkemizde yaşanan gelişmeler ve teknolojik ilerlemeler çevre sorunlarının çeşitliliğinde değişikliklere neden olmaktadır. Çevre sorunlarının tespit edilmesi öncelikle sorunsuz çevrenin bilinmesi ile mümkündür. Çevresel sorunların hangi faaliyetler sonucu ortaya çıktığıda kirletici kaynaklarının tespiti için önemlidir. İndikatör kirleticilerin tespit edilmesi ile kirlik kaynağınında tespit edilmesi mümkündür.

Çevre ve atık yönetimi gibi multi disipliner konular; problemin tespit edilmesi, kirletici kaynaklarının belirlenmsi ve kirlliğin giderilmesi gibi bir kaç ana başlık halinde değerlendirilir.

Bir kirliliğin düzeyinin belirlenmsi için bazı test ve analizlerin yapılması gereklidir. Bu test ve analizleirn bazıları, anlık olarak cihaz ve ekipmanlar ile yapılsada, bazı analizlerin labratuvar ortamında yapılması gerekmektedir. Bu nednele kirliliklerin tespit edilmeside bazı durumlarda uzun süreler alabilmektedir. Zira uzun sürelerde tespi edilen kirlilikler kısa sürelerde özellikle hava ve sucul ortamlarda toksik etkilere neden olabilmektedir.  Söz konusu analizlerin süreleri bu ndenle çok önemli ve kritiktir. Aslında doğdaki maddelerin tehlikelilik durumları numune içerisindeki miktarı ile alakalıdır.. Eser miktardaki bazı ağır metaller faydalı iken fazlası toksik etkilere neden olabilmektedir.

- Advertisment -

Most Popular

Covid-19 ve Atık Yönetimi

Salgın ve pandemi hastalıklarda atık yönetimi hayeti öneme sahiptir. Düzgün bir atık yönetimi salgının durdurulmasında rol oynar iken doğru yapılmayan atık yönetimi salgının yayılmasına bile neden olabilir.

İtalyan Corona Virüs Salgınından Türkiye’nin Alması Gereken Dersler

İtalya bugün itibari ile 27,980 corona virüs vakası rapor etmiştir (Güncel verilere bu linkten ulaşabilirsiniz). İtalya’da baş gösteren corona salgını...

Deniz Vasıtalarından Kaynaklanan Kirlilikler Nelerdir?

Türkiye, deniz ulaşımı yönünden dünyada bulunan önemli geçiş bölgesinden bir tanesidir. Akdeniz ve Karadeniz arasında deniz ulaşımı ile Çanakkale ve İstanbul boğazları ve Marmara...

Çevre Kirliliğini Önlemek İçin Neler Yapmalıyız?

Dünyamızdaki en önemli sorunlardan bir tanesi olan çevre kirliliği gün geçtikçe daha fazla ilerlemektedir. Yaşadığımız çağda ki sorunların en başında gelen çevre kirliliği sorunu...

Recent Comments

ÇEVRE SORUNLARI – çocuklar inanın on Çevre Sorunları Nelerdir?
ÇEVRE SORUNLARI – çocuklar inanın on Çevre Sorunları Nelerdir?
Önemli Çevresel Sorunlar Serisi- 3 – Çevre Bilgicim on Toprak Kirliliği Nedir?
Hale Yeni on Çevre İzini Nedir?
Faik Köseoğlu on Toprak Kirliliği Nedir?
Hakan Macit on Toprak Kirliliği Nedir?
Ramzan Görür on Toprak Kirliliği Nedir?